Dziedziczenie ustawowe

Kwestie związane z dziedziczeniem po zmarłym bliskim są trudne przede wszystkim pod względem emocjonalnym. Dodatkowym problemem bywają również skomplikowane formalności, w tym zawiłości prawa spadkowego, które występują również w pozornie prostych sprawach, w których dochodzi do dziedziczenia ustawowego.

Kancelaria Adwokacka Marcina Haśko, z wieloletnim doświadczeniem, oferuje kompleksową pomoc prawną w sprawach, w których dochodzi do dziedziczenia z mocy ustawy, gwarantując profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego od chwili otwarcia spadku. Znajomość niezbędnych przepisów, zrozumienie prawnych niuansów, analiza sytuacji i pomoc w podejmowaniu kolejnych kroków, a przy tym dokładne i profesjonalne prowadzenie sprawy spadkowej daje gwarancję prawidłowego przeprowadzenia postępowania spadkowego, a przy tym poczucie spokoju dla spadkobiercy.

haskokancelaria.pl- Kontakt z kancelarią
Adwokat Wrocław – Marcin Haśko

Kancelaria
Adwokacka
Marcin Haśko

Nasza kancelaria działa od 2005 roku, oferujemy kompleksową obsługę prawną w zakresie prawa spadkowego, w tym w sprawach dotyczących zachowku. Nasza kancelaria z siedzibą we Wrocławiu, dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu i wysokiemu poziomowi usług, zyskaliśmy zaufanie zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

JAKIE KROKI PODJĄĆ PO OTWARCIU SPADKU?

Również w przypadku dziedziczenia ustawowego konieczne jest podjęcie konkretnych kroków prawnych, takich jak uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, potwierdzającego prawa spadkobiercy do spadku. Jest to nie tylko formalność prawna, lecz także etap konieczny do uregulowania sytuacji prawnej majątku zmarłego. W procesie jego uzyskiwania pomocne może okazać się wsparcie prawnika, gotowego do przeprowadzenia osoby otrzymującej spadek przez tę procedurę.

Pomoc adwokata może okazać się także kluczowa w procesie analizy sytuacji spadkobiercy, podejmującego decyzję o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku. Kancelaria Adwokacka Marcina Haśko, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, doradzi osobie dziedziczącej spadek w podjęciu tej decyzji, wskazując na potencjalne zagrożenia i korzyści płynące z poszczególnych rozwiązań dostępnych dla spadkobiercy.

Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko zachowanie konkretnego spadkobiercy, lecz również potencjalne działania innych podmiotów z kręgu spadkobierców. Wystarczy, że choć jedno z nich spadek odrzuci – wówczas kolejność dziedziczenia ulegnie zmianie.

Należy nadto pamiętać, że w trakcie postępowania spadkowego okazać może się, że spadkodawca pozostawił jednak po sobie testament. Sąd, a w przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia – notariusz, będą podejmować kroki w celu ustalenia, czy zmarły pozostawił testament i czy jest ryzyko przypadku dziedziczenia testamentowego. Również członek rodziny zmarłego, bądź osoba trzecia mogą zgłosić się do sądu bądź notariusza z testamentem spadkodawcy. Wówczas sytuacja zmieni się i pod uwagę trzeba będzie wziąć kwestie charakterystyczne dla testamentu – takie jak jego potencjalną nieważność, czy zawarte w nim wydziedziczenie, a także kwestię zachowku. Pod uwagę brać należy także istnienie zapisu windykacyjnego, który także wpłynąć może na sytuację spadkobierców.

W analizie tych wszystkich elementów postępowania spadkowego nieoceniona okazać może się pomoc profesjonalisty – prawnika, który pomoże spadkobiercy podczas postępowania spadkowego.

KOLEJNOŚĆ DZIEDZICZENIA USTAWOWEGO - PORZĄDEK DZIEDZICZENIA

Dziedziczenie ustawowe charakteryzuje się występowaniem w nim określonej kolejności powoływania do spadku spadkobierców. Kolejność ta została określona w ustawie – Kodeks cywilny. Stąd też wzięła się nazwa tego sposobu dziedziczenia spadku po zmarłym bliskim. Jest to zasadniczo rodzaj dziedziczenia wynikającego z więzów krwi lub powinowactwa. Podstawowym sposobem dziedziczenia jest dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Dzieci spadkodawcy i jego małżonek

Gdy mowa o dziedziczeniu ustawowym w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Wskazane podmioty dziedziczą spadek w częściach równych. Należy jednak pamiętać, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku, niezależnie od liczy dzieci spadkodawcy. Zatem w pierwszej kolejności powołane są osoby najbliższe spadkodawcy.

Co jednak w przypadku, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku? Wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Tę samą regułę stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

W tym miejscu należy ponadto wskazać, że zasad opisywanych w tym i w następnych punktach nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.

Małżonek spadkodawcy i jego rodzice

W przypadku braku możliwości powołania do dziedziczenia ustawowego dzieci spadkodawcy i jego małżonka, z uwagi na brak zstępnych spadkodawcy (tj. jego dzieci, wnucząt itd.), do spadku z ustawy powołany jest małżonek i rodzice spadkodawcy.

Należy w tym miejscy wskazać, że udział spadkowy każdego z rodziców, którzy dziedziczą w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Natomiast jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

Co istotne, udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Rodzice spadkodawcy

Co natomiast dzieje się w przypadku braku zstępnych i małżonka spadkodawcy? W takiej sytuacji cały spadek przypada rodzicom spadkodawcy w częściach równych.

Rodzic spadkodawcy i jego rodzeństwo oraz małżonek spadkodawcy

Okazać może się jednak, że jedno z rodziców nie dożyje otwarcia spadku po spadkodawcy. Wówczas udział spadkowy, który przypadałby temu rodzicowi, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Natomiast, jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

I w tym przypadku, udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

W tym miejscu pamiętać należy o jeszcze jednej zasadzie, znajdującej zastosowanie w przypadku gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych. Wówczas pozostały przy życiu rodzic spadkodawcy dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy. W takiej sytuacji udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Małżonek spadkodawcy

Ustawa przewiduje także okoliczność, w której cały spadek dziedziczony jest przez małżonka spadkodawcy. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Dziadkowie spadkodawcy oraz ich dzieci i wnuki

W przypadku braku wszystkich wskazywanych powyżej podmiotów, cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy – dziedziczą oni w częściach równych.

Podczas dziedziczenia ustawowego możliwe jest, że części lub cały spadek zostanie odziedziczony przez krewnych spadkodawcy w linii bocznej. Jeżeli bowiem którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Ustawa przewiduje ponadto postępowanie w przypadku sytuacji jeśli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku Wówczas bowiem udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Jeśli natomiast brak jest dzieci i wnuków tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

Pasierbowie

Podczas dziedziczenia ustawowego przewidziana została także sytuacja, w której spadek dziedziczony jest przez pasierbów. W przypadku bowiem braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Gmina i Skarb Państwa

Ostatnimi podmiotami należącymi do kręgu spadkobierców ustawowych jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy oraz Skarb Państwa.

W braku bowiem małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Jeżeli natomiast ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

DZIEDZICZENIE USTAWOWE POMOC PRAWNA

Jak więc wynika z powyższego przedstawienia kolejności dziedziczenia ustawowego, dziedziczenie to jedynie z pozoru jest nieskomplikowane. W praktyce, nawet w przypadku zwykłego dziedziczenia ustawowego, spadkobierca zmierzyć musi się ze skomplikowanymi przepisami i procedurą.

Jak już zostało wskazane powyżej, spadkobierca dokonać musi analizy swojej sytuacji, w czym pomóc może przygotowany do tego prawnik, dysponujący wiedzą i doświadczeniem.

Kancelaria Adwokacka Marcina Haśko od lat zajmuje się sprawami spadkowymi, dzięki czemu gwarantuje profesjonalną pomoc w przypadku dziedziczenia ustawowego, a także dziedziczenia testamentowego. Nie należy bowiem zapominać, że w każdym momencie postępowania odnaleziony może zostać testament zmarłego, który diametralnie zmieni sytuację spadkobierców.

 

Scroll to Top