Zasiedzenie Wrocław

Nasza kancelaria adwokacka  z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, jest ekspertem, który może Ci pomóc w tej skomplikowanej materii. Czy wiesz, że zasiedzenie może być Twoją szansą na uzyskanie tytułu własności nieruchomości, rzeczy ruchomej, prawa użytkowania wieczystego, czy służebności gruntowej? Proces ten wymaga nie tylko dogłębnej wiedzy prawnej, ale również zrozumienia specyficznych uwarunkowań i przesłanek, takich jak posiadanie samoistne, ciągłość posiadania i upływ określonego czasu. Z kancelarią Marcina Haśko zdobędziesz niezbędną pomoc prawną i wsparcie na każdym etapie postępowania.

haskokancelaria.pl- Kontakt z kancelarią

Kancelaria
Adwokacka
Marcin Haśko

Zadbaj o swoje prawa z Kancelarią Adwokacką Marcina Haśko. Czy Twoja sytuacja prawna wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy, ale i skutecznej strategii działania? Skontaktuj się z nami! Specjalizujemy się w zasiedzeniu i innych zawiłościach prawa cywilnego, oferując wsparcie, które może zdecydować o sukcesie Twojej sprawy. 

Sprawy dotyczące zasiedzenia we Wrocławiu

Zasiedzenie jest instytucją prawa cywilnego uregulowanego w kodeksie cywilnym oraz stanowi jeden ze sposób nabycia pierwotnego rzeczy nieruchomej lub ruchomej na skutek upływu czasu oraz zaniedbania swoich praw przez osoby uprawnione do rzeczy. 

Zasiedzenie polega na nabyciu przez osobę nieuprawnioną, która włada faktycznie daną rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), własności rzeczy na skutek upływu określonego przez ustawę czasu. Zasiedzenie ma na celu usunąć rozbieżność pomiędzy stanem rzeczywistym, a stanem prawnym, ponieważ przyznaje własność rzeczy osobie, która faktycznie zachowuje się jak właściciel tej rzeczy.

Przedmiotem zasiedzenie może być:

 1. nieruchomości,
 2. rzeczy ruchome,
 3. prawo użytkowania wieczystego,
 4. służebności gruntowe. 

Przedmiotem zasiedzenia może być również lokal, w tym przypadku zasiedzeniu musi ulec również udział we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym gruntu, jednakże nie można zasiedzieć części lokalu np. pokoju. 

Przesłanki zasiedzenia: 

 1. posiadanie samoistne – Posiadaczem samoistnym jest osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel.
 2. ciągłość posiadania – Posiadanie rzeczy musi być nieprzerwane, zgodnie z kodeksem cywilnym domniemuje się, iż posiadanie jest nieprzerwane, a niemożność posiadania wywołana przez przeszkodę przemijającą nie przerywa posiadania. 
 3. upływ określonego czasu – W przypadku nieruchomości okres zależny od dobrej lub złej wiary:
   • posiadacz w dobrej wierze musi wykazać nieprzerwane posiadanie samoistne przez okres 20 lat 
   • posiadacz w złej wierze musi wykazać nieprzerwane posiadanie samoistne przez okres 30 lat

W przypadku rzeczy ruchomych możliwe jest tylko zasiedzenie w dobrej wierze, która jest wymagana przez cały okres 3 lat posiadania samoistnego.

Skutkiem upływu okresu potrzebnego do zasiedzenia rzeczy jest nabycie własności rzeczy przez posiadacza samoistnego połączone z utratą prawa własności do rzeczy przez właściciela dotychczasowego, która następuje z mocy prawa, a nabycie ma charakter pierwotny, jednakże dotychczasowe prawa obciążające nieruchomość nie wygasają np. służebność drogi koniecznej. 

Mimo tego, iż zasiedzenia następuje z mocy samego prawa potrzebne jest formalne stwierdzenie nabycia własności odbywa się to poprzez postepowanie nieprocesowe zgodnie kodeksem postępowania cywilnego. Sąd bada czy zostały kumulatywnie spełnione wszystkie przesłanki oraz wydaje deklaratoryjne postanowienie stwierdzające nabycie rzeczy. 

Zasiedzenie nieruchomości Wrocław: Pomoc prawna

Nasz zespół to nie tylko wysoko kwalifikowani adwokaci, ale także specjaliści z zakresu zasiedzeń i prawa nieruchomości. Nasza kancelaria adwokacka wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdej sprawy, a także profesjonalizmem i skutecznością w działaniu. Rozumiemy, jak ważne jest dla naszych Klientów szybkie i pozytywne rozwiązanie ich spraw, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby spełnić te oczekiwania.

Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia prawnego w zakresie zasiedzenia we Wrocławiu, Kancelaria Adwokacka Marcina Haśko jest do Twojej dyspozycji. Dzięki naszemu doświadczeniu, wiedzy i zaangażowaniu, możesz liczyć na rzetelną pomoc i skuteczną ochronę Twoich interesów. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na konsultację, podczas której omówimy

Zapraszamy do skontaktowania się z Kancelarią Adwokacką Marcina Haśko. Nasze doświadczenie w zakresie zasiedzenia nieruchomości, połączone z dogłębną wiedzą prawniczą i zaangażowaniem w każdą sprawę, czyni nas idealnym wyborem dla osób poszukujących wsparcia w tej dziedzinie we Wrocławiu. Nie pozwól, aby skomplikowane procedury i niejasności prawne stały na przeszkodzie do uzyskania własności – wybierz pomoc prawną na najwyższym poziomie.

Scroll to Top