Dziedziczenie w przypadku braku potomstwa

Udostępnij:

kto dziedziczy po zmarłym bracie

Dziedziczenie majątku po zmarłym członku rodziny to temat, który budzi wiele emocji, pytań i wątpliwości – zwłaszcza gdy chodzi o przypadki nietypowe, takie jak śmierć osoby bezdzietnej. W takiej sytuacji naturalnie nasuwa się pytanie: kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie? Odpowiedź zależy od wielu czynników – m.in. tego, czy został sporządzony testament, jaka jest sytuacja rodzinna osoby bezdzietnej, oraz kto dożył otwarcia spadku. Wszystkie odpowiedzi na te pytania wymagają analizy prawa spadkowego.

Jak przebiega dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe w Polsce regulowane jest przez Kodeks cywilny, a konkretnie przez jego IV księgę. Jeżeli zmarły nie sporządził testamentu, obowiązuje tzw. dziedziczenie ustawowe, czyli dziedziczenie w kolejności zgodnej z przepisami Kodeksu cywilnego.

Do dziedziczenia ustawowego dochodzi, gdy:

  • spadkodawca nie sporządził testamentu,
  • testament został uznany za nieważny,
  • spadkobiercy powołani na mocy testamentu odrzucili spadek.

Jak wygląda kolejność dziedziczenia ustawowego?

Kodeks cywilny określa ściśle kolejność dziedziczenia ustawowego, a więc ustalenie kto może przyjąć spadek i w jakim udziale spadkowym. Możemy wyróżnić sześć grup dziedziczenia.

Gdy zmarły miał dzieci i małżonka – to w pierwszej kolejności oni dziedziczą spadek. Dziedziczenie następuje w równych udziałach, z zastrzeżeniem, że udział jego małżonka nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku.

W przypadku braku dzieci, zastosowanie ma druga grupa dziedziczenia, która obejmuje małżonka i rodziców spadkodawcy. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Jeśli zmarły nie miał dzieci ani małżonka, spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. W przypadku śmierci jednego z rodziców, jego część spadku przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli brat lub siostra spadkodawcy nie dożyli chwili jego śmierci – dziedziczą ich dzieci.

Jeśli śmierci spadkodawcy nie dożyli rodzice ani rodzeństwo spadkodawcy(ani ich dzieci), dziedziczyć będą dziadkowie spadkodawcy.Dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli dziadkowie spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku dziedziczyć będą dalsi zstępni spadkodawcy – wujostwo, ciotki, czy kuzyni.

Dziedziczenie testamentowe – co zmienia testament?

Jeżeli spadkodawca pozostawił testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą – nawet jeśli pomija ono najbliższą rodziną spadkodawcy. Testament ma wówczas pierwszeństwo przed przepisami Kodeksu cywilnego.

Kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie?

Jak widać kolejność dziedziczenia po bezdzietnym bracie zależy od wielu czynników. Odpowiadając na pytania kto dziedziczy spadek po bezdzietnym bracie konieczne jest ustalenie czy pozostawił on testament. Jeżeli tak to dziedziczenie następuje zgodnie z wolą spadkodawcy. Jeżeli nie, zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe i istotne jest którzy członkowie rodziny spadkodawcy dożyli otwarcia spadku, a w szczególności czy otwarcia spadku dożył jego małżonek.

Jeżeli bezdzietny brat nie posiadał również małżonki to spadek przypada najbliższym członkom jego rodziny tj. rodzicom, a następnie rodzeństwu spadkodawcy. Warto dokładnie sprawdzić, kto dożył otwarcia spadku, ponieważ będzie miało to wpływ na ustalenie ostatecznych dziedziców. Należy jednak pamiętać, że każdy z powołanych do dziedziczenia może spadek odrzucić. W takiej sytuacji w miejsce osoby odrzucającej spadek wejdzie kolejny uprawiony.

Jeśli masz wątpliwości, najlepiej skorzystać z pomocy adwokata. Formalne nabycie spadku to pierwszy krok, który pozwoli uregulować sytuację prawną i majątkową po śmierci bliskiego. Dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku możliwy będzie podział spadku.

Angelika Panas 

Aplikantka adwokacka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Dotychczasowe doświadczenie nabyła praktykując w uznanych wrocławskich Kancelariach. Absolwentka stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego .  Tytuł magistra prawa uzyskała broniąc z wyróżnieniem pracy magisterskiej pod tytułem „Instytucja pieczy naprzemiennej na tle zasady dobra dziecka”. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawo Medyczne” Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Masz pytania? Napisz do nas

Scroll to Top