Kategoria: Prawo spadkowe
Gdzie we Wrocławiu można złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Pierwszym krokiem jaki spadkobierca powinien podjąć, aby uregulować kwestie spadkowe jest dokonanie stwierdzenia nabycia spadku. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ mimo, że spadkobierca nabywa spadek …
Czy można podważyć testament zawierający wydziedziczenie?
Wydziedziczenie oznacza sytuację, w której spadkodawca w testamencie pozbawia możliwości dziedziczenia, a także prawa do zachowku swojego zstępnego, małżonka lub rodzica. Może to nastąpić jedynie …
Dziedziczenie udziałów w spółce cywilnej
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Spółkę taką tworzy umowa między jej wspólnikami. Z uwagi na ten fakt, spółka cywilna nie ma własnego majątku – …
Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej
Osoba fizyczna może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli firmą osoby fizycznej. W przypadku tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzone przedsiębiorstwo …
Podważenie testamentu notarialnego – jak i kiedy?
Testament notarialny z uwagi na formę i okoliczności swojego sporządzenia u notariusza powinien dawać gwarancję, że jest skuteczny i zgodny z wolą testatora. Czy istnieje …
Stwierdzenie nabycia spadku – jakie kolejne kroki?
W prawie spadkowym mamy dwa tryby potwierdzenia nabycia prawa do spadku – z udziałem sądu (postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku) lub z udziałem notariusza (akt …
Zachowek – jak go uniknąć?
Instytucja zachowku ma za celu zadbanie o interes najbliższych członków rodziny spadkodawcy – wstępnych, małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. …
Czym jest i ile wynosi zachowek?
Twój bliski pominął Cię w swoim testamencie – co teraz? Czy w każdej sytuacji oznacza to, że nie otrzymasz po nim niczego? A może osoba, …