Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Udostępnij:

dziedziczenie jednoosobowa działalność

Osoba fizyczna może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli firmą osoby fizycznej. W przypadku tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzone przedsiębiorstwo nie ma odrębnej osobowości prawnej – cała prowadzona działalność powiązana jest z osobą przedsiębiorcy. Przejawia się to między innymi ponoszeniem nieograniczonej odpowiedzialności całym majątkiem przedsiębiorcy za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności. Wywołuje to także pytania dotyczące możliwości dziedziczenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Skoro jest ona powiązana z osobą przedsiębiorcy, to czy możliwa jest jedynie sukcesja składników przedsiębiorstwa czy również dalsze jego prowadzenie?

Zarząd sukcesyjny

Kontynuacja działalności prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest możliwa po jej śmierci. Aby usprawnić tę kwestię, ustawodawca uchwalił ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Na gruncie tej ustawy, po śmierci przedsiębiorcy tymczasowe zarządzanie przedsiębiorstwem może przejąć zarządca sukcesyjny, który będzie działać na rachunek właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.

Kto powołuje zarządcę sukcesyjnego?

Należy pamiętać, że zarząd sukcesyjny nie zostaje ustanowiony w każdym przypadku. Aby doszło do tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa, musi dojść do jednej z poniższych sytuacji.

  1. Osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą za swojego życia powołała zarządcę sukcesyjnego w ten sposób, że: wskazała określoną osobę do pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego albo zastrzegła, że z chwilą jego śmierci wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym.
  2. Po śmierci przedsiębiorcy w terminie dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego powołał: małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.

W przypadku powoływania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy, wymagana jest zgoda osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 85/100. Warto nadto pamiętać, że po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego zarządcę sukcesyjnego może powołać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku. W każdym przypadku zarządcę sukcesyjnego należy wpisać do CEIDG. W przypadku powołania go po śmierci przedsiębiorcy, zgłoszenia do CEIDG dokonuje notariusz.

Dziedziczenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej – na czym polega zarząd sukcesyjny?

Zarząd sukcesyjny obejmuje zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku. W sprawach wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku zarządca sukcesyjny posługuje się dotychczasową firmą przedsiębiorcy z dodaniem oznaczenia “w spadku”. Od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.

Jak długo trwa zarząd sukcesyjny?

Zarządcę sukcesyjnego można odwołać, może on też przestać pełnić tę funkcję w sytuacjach wskazanych w ustawie, przykładowo z dniem swojej śmierci. Zarządca sukcesyjny może także sam zrezygnować z pełnienia funkcji. Ponadto, zarząd sukcesyjny może wygasnąć w przypadkach wskazanych przez ustawodawcę.

Zarząd sukcesyjny wygasa przykładowo z:

  1. upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, jeżeli w tym okresie żaden ze spadkobierców przedsiębiorcy nie przyjął spadku ani zapisobierca windykacyjny nie przyjął zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie;
  2. dniem uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, jeżeli jeden spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny nabył przedsiębiorstwo w spadku w całości;
  3. dniem dokonania działu spadku obejmującego przedsiębiorstwo w spadku;
  4. upływem dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.

Warto jednak pamiętać, że sąd z ważnych przyczyn może przed dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego przedłużyć okres zarządu sukcesyjnego na czas nie dłuższy niż pięć lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.

 

Angelika Panas 

Aplikantka adwokacka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Dotychczasowe doświadczenie nabyła praktykując w uznanych wrocławskich Kancelariach. Absolwentka stacjonarnych studiów prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego .  Tytuł magistra prawa uzyskała broniąc z wyróżnieniem pracy magisterskiej pod tytułem „Instytucja pieczy naprzemiennej na tle zasady dobra dziecka”. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawo Medyczne” Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Masz pytania? Napisz do nas

Scroll to Top