W razie chęci dochodzenia roszczenia związanego z błędem medycznym na drodze sądowej, nie należy z wytoczeniem powództwa zwlekać. Należy pamiętać, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez lekarza ulega przedawnieniu. Należy mieć to na uwadze, aby móc skutecznie dochodzić naprawienia szkody. Po upływie terminu przedawnienia obowiązany do naprawienia szkody będzie mógł bowiem uchylić się od zaspokojenia roszczenia pacjenta.
Jakie terminy przedawnienia obowiązują więc w przypadku błędów medycznych?
W przypadku skutków błędu medycznego możemy mówić o szkodzie na osobie. W razie wyrządzenia takiej szkody, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany, czyli w tym przypadku pacjent, dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Nieistotna jest w tym przypadku data samego zdarzenia (np. zabiegu), choć bardzo często to tego dnia pacjent dowiaduje się zarówno o szkodzie jak i osobie obowiązanej do jej naprawienia (np. szpital).
Obecnie termin przedawnienia błędu medycznego przedłużony jest do ostatniego dnia roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że jeśli pacjent dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia przykładowo 20 maja 2021 roku, koniec terminu przedawnienia nie przypadnie na 20 maja 2024 r., lecz zgodnie z powyższą regulacją dnia 31 grudnia 2024 r.
Termin przedawnienia w przypadku, gdy błąd medyczny stanowił równocześnie przestępstwo
Co jednak w przypadku, gdy nie zmieścimy się w 3-letnim terminie? Czy w każdej sytuacji zamyka to nam drogę do dochodzenia roszczenia? Ustawodawca przewidział w tej kwestii wyjątek. W przypadku, gdy błąd medyczny stanowił równocześnie zbrodnię lub występek, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa. Co ważne, następuje to bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W razie więc upływu podstawowego 3-letniego terminu przedawnienia, pacjent będzie wciąż mógł dochodzić swojego roszczenia, pod warunkiem, że od popełnienia przestępstwa nie upłynęło dwadzieścia lat. Również w tym przypadku koniec terminu przedawnienia przypadnie na ostatni dzień roku kalendarzowego.
Termin przedawnienia w przypadku, gdy pacjent był osobą małoletnią
Ustawodawca przewidział także szczególną regulację w przypadku, gdy pacjent jest osobą małoletnią. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może bowiem skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności. Nie wpływa to na uprawnienia, o których mowa wyżej. W tym przypadku zastosowanie znajdzie zasada, że koniec terminu przedawnienia przypadnie na ostatni dzień roku kalendarzowego, tj. na dzień 31 grudnia danego roku.
Jak przerwać bieg przedawnienia?
Aby przerwać bieg przedawnienia, przed upływem wskazanych wyżej terminów należy dokonać czynności przed sądem, innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń związanych z błędami medycznymi, albo przed sądem polubownym. Czynność ta musi zostać przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Bieg przedawnienia przerywa się także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Zgłoszenie szkody do szpitala czy ubezpieczyciela nie przerywa biegu terminu przedawnienia.