Z różnych względów właściciel może podjąć decyzję o potrzebie podzielenia swojej nieruchomości na kilka osobnych nieruchomości. Najczęściej dochodzi do tego w przypadku chęci przeniesienia własności części danej nieruchomości na inną osobę. Kto składa w takim przypadku wniosek o podział nieruchomości? Co taki wniosek powinien zawierać?
Kto składa wniosek o podział nieruchomości?
Administracyjnego podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Najczęściej osobą mającą interes prawny jest właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości. Jeśli natomiast nieruchomość objęta jest współwłasnością, wniosek musi zostać złożony przez wszystkich współwłaścicieli. To samo tyczy się współużytkowania wieczystego – w takim przypadku wniosek składany jest przez wszystkich współużytkowników wieczystych.
Do kogo składa się wniosek o podział nieruchomości?
Wniosek o podział nieruchomości składa się do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, właściwego ze względu na położenie nieruchomości.
Co zawiera wniosek o podział nieruchomości? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?
Ustawodawca szczegółowo uregulował kwestię zawartości wniosku o podział nieruchomości. Do wniosku o podział nieruchomości należy dołączyć następujące dokumenty:
- stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości;
- wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku planu miejscowego – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu;
- pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział nieruchomości, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
- wstępny projekt podziału, z wyjątkiem podziałów, których można dokonać niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
- wykaz zmian gruntowych;
- wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
- mapę z projektem podziału.
W przypadku gdy wniosek składany będzie przez pełnomocnika, należy ponadto dołączyć do niego pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Jeżeli podziału nieruchomości chcą dokonać współwłaściciele, aby podzielić się nieruchomością, warto zapoznać się z postępowaniem sądowym o podziale nieruchomości.