Czy można podważyć testament zawierający wydziedziczenie?
Wydziedziczenie oznacza sytuację, w której spadkodawca w testamencie pozbawia możliwości dziedziczenia, a także prawa do zachowku swojego zstępnego, małżonka lub rodzica. Może to nastąpić jedynie …
Dziedziczenie udziałów w spółce cywilnej
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Spółkę taką tworzy umowa między jej wspólnikami. Z uwagi na ten fakt, spółka cywilna nie ma własnego majątku – …
Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej
Osoba fizyczna może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli firmą osoby fizycznej. W przypadku tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzone przedsiębiorstwo …
Podważenie testamentu notarialnego – jak i kiedy?
Testament notarialny z uwagi na formę i okoliczności swojego sporządzenia u notariusza powinien dawać gwarancję, że jest skuteczny i zgodny z wolą testatora. Czy istnieje …
Podział nieruchomości – co warto wiedzieć?
Wśród praw związanych ze współwłasnością nieruchomości, wymienić należy uprawnienie do żądania jej podziału. W przypadku chęci zniesienia współwłasności możliwe jest bowiem zniesienie jej przez podział …
Wniosek o podział nieruchomości
Z różnych względów właściciel może podjąć decyzję o potrzebie podzielenia swojej nieruchomości na kilka osobnych nieruchomości. Najczęściej dochodzi do tego w przypadku chęci przeniesienia własności …
Prawo pierwokupu przy sprzedaży i zakupie nieruchomości
Decydując się na zakup nieruchomości należy dokładnie zbadać jej stan prawny. Jednym z „obciążeń” nieruchomości, o którym warto wiedzieć, jest prawo pierwokupu. Możliwe jest, że …
Czy można wykupić udział w nieruchomości?
Własność, w tym własność nieruchomości, może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom – mówimy wtedy o współwłasności nieruchomości. Każdemu ze współwłaścicieli przysługują uprawnienia związane z prawem własności, …
Po jakim czasie przedawnia się błąd medyczny?
W razie chęci dochodzenia roszczenia związanego z błędem medycznym na drodze sądowej, nie należy z wytoczeniem powództwa zwlekać. Należy pamiętać, że roszczenie o naprawienie szkody …
Stwierdzenie nabycia spadku – jakie kolejne kroki?
W polskim porządku prawnym mamy dwa tryby potwierdzenia nabycia prawa do spadku – z udziałem sądu (postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku) lub z udziałem notariusza …